В США існує понад 4000 акредитованих університетів та коледжів. Так, так, саме 4000. Це, звісно, багато, тобто серед них точно є ті, що підійдуть саме Тобі. Що ж робити, якщо Ти чітко вирішив вступати на бакалаврат у США? Які є особливості вступу та з чого розпочати?
Система вищої освіти в США є децентралізованою. Це означає, що кожен університет вирішує самостійно, які програми викладати, які дедлайни і вимоги ставити перед студентами та яку фінансову допомогу надавати. Термін подачі документів на осінній семестр зазвичай закінчується у грудні-січні попереднього року. Через це процес підготовки до вступу варто починати за рік-два від запланованої дати початку навчання.
Найперше, що варто зробити – це почати шукати коледжі та університети. Для цього існують спеціальні сайти-пошуковики. За допомогою який Ти обираєш критерії, що є важливими для тебе і потім досліджуєш заклади вищої освіти за результати пошуку.
В США може бути два варіанти отримання ступеню бакалавра: через 4-річні коледжі чи університети або спочатку через 2-річні коледжі. Вступивши до 4-річного коледжу або університету Ти одразу потрапляєш на програму підготовки майбутніх бакалаврів. Особливість полягає у тому, що в США Ти протягом перших 2 років навчання пробуєш різні предмети і лише на 3 курсі Тебе попросять визначитися зі своєю спеціальністю.
А от у дворічних коледжах все трохи інакше. Вони є зазвичай менш вимогливими до студентів та часто навіть не вимагають результатів SAT/ACT. Крім того, навчання там у рази дешевше за 4-річні заклади і одразу дуже практично орієнтоване на обрану Тобою спеціальність. Після двох років навчання Ти отримаєш ступінь асоціата та можеш піти працювати або ж перевестися на 3 курс іншого коледжу чи університету щоб отримати ступінь бакалавра.
Які ж документи потрібно зібрати для вступу на бакалаврську програму?
- По-перше це результати тестів. Склади IELTS або TOEFL – це тести на знання англійської мови. Єдина різниця між ними – формат складання. Тож обирай той, що зручніший для тебе і не зважай на стереотипи. Також часто Американські коледжі та університети вимагають результати SAT або ACT – це комплексні тести на готовність до навчання на бакалавраті. Вони включають у себе оцінювання знань з математики, лексики, читання і аналітичного мислення. В Україні немає аналогічних тестів, тому потрібно запланувати декілька місяців на підготовку.
- Також підготуй транскрипти зі школи.
- Домовся про 2-3 рекомендаційні листи, залежно від вимог Твоїх університетів.
- Напиши мотиваційне есе. Це чи не найважливіша частина аплікаційного пакету,тож стався до нього дуже уважно!
- Якщо вступаєш на творчі спеціальності, то варто підготувати портфоліо.
Зазвичай, всі ці документи подаються онлайн, через сайт університету або платформи: Common Application чи Coalition Application. Ти маєш заповнити велику і дуже детальну анкету, в якій потрібно описати своє життя та навчання до цього моменту. Після цього обираєш університети, в які цю анкету відправити, виконуєш додаткові вимоги, наприклад, написання додаткових есеїв і відправляєш.
Ти отримаєш відповідь від університету орієнтовно у березні-квітні. Університет може Тебе прийняти на навчання, відмовити або ж внести Тебе в список очікування. У випадку вступу, коледж або університет також нададуть інформацію щодо подальших кроків. Лист очікування означає, що за кілька тижнів, якщо хтось із тих, кого прийняли, відмовиться, тебе запросять одним із перших до навчання у цьому закладі.
Часто в нас питають чи можна вступати до США на бакалаврат, якщо Ти вже навчаєшся на 1-2-3 курсі в українському університеті?
Так, можна. Але врахуй, що більшість університетів не прийме Тебе на перший курс і скаже просто переводитися з українського університету. Це буде вимагати простішого пакету документів, але складність полягає в тому, що для студентів які переводяться є дуже мало стипендій. Отже основним джерелом фінансування мають бути кошти Твоєї родини.
Тому, якщо Ти дуже зацікавлений у вступі до навчальних закладів США, але вже не встигаєш подати документи до закінчення школи, то краще пропустити різ, взявши так званий Gap Year, ніж йти до університету лише “щоб не втрачати час”.
Звісно, у кожного ситуація є по-своєму унікальною тому радники EducationUSA в Україні завжди готові допомогти відповісти на запитання та розробити Твою стратегію успішного вступу до коледжів та університетів США. Звертайся за безкоштовною індивідуальною консультацією, або подавайся на програми групової підготовки до вступу від EducationUSA – Твого офіційного джерела інформації про вищу освіту в США.