GPA, Grade Point Average | Education USA

GPA, Grade Point Average

GPA, Grade Point Average

Серед різноманітних систем вищої освіти, американська – безумовно, займає лідерську позицію. Сполучені Штати є осередком найпрестижніших навчальних закладів, високоефективних методів навчання та висококваліфікованих фахівців, які у свою чергу надають більше можливостей та перспектив студентам. 

Студенти прагнуть отримати кращу освіту, а університети,  натомість, віднайти найуспішніших кандидатів з лідерськими задатками. Шукають тих, хто підтримуватиме імідж та зробить свій внесок у розвиток закладу. Тому й не дивно, що вступ в США – багатоетапний, а конкуренція та вимоги – одні з найвищих у світі.

Постає питання: як тоді відібрати найкращих серед тисячі аплікантів? 

Щоб впоратися з шаленою кількістю конкурентоспроможних кандидатів, американські заклади освіти вдаються до відбору учасників за кількома критеріями. На допомогу, наряду з мотиваційними, рекомендаційними листами та есе, приходить показник GPA. Дані складові – запорука сильного профілю. Вони у сукупності складають гарне враження на приймальну комісію і виокремлюють студента серед інших.

GPA або Grade Point Average – це середній бал усіх оцінок, отриманих протягом певного періоду навчання у школі або вищому навчальному закладі. Його, зазвичай, вимагають для вступу у ВНЗ іншої країни. Показник вказує на наполегливість та потенціал студента. Він дозволяє комісії оцінити та порівняти аплікантів на основі академічної успішності і суттєво впливає на зарахування. GPA – не стабільний показник і змінюється – підвищується або знижується – протягом навчання. Він залежить від прикладених зусиль: наскільки ви вдосконалюєте знання або відстаєте від програми. Тому намагайтесь складати предмети вчасно, на найвищі бали.

Максимальне значення GPA варіює від країни до країни. Якщо мова йде про освіту в США, то найвищим показником вважається 4.0.

GPA, Grade Point Average 1

Запитуєте себе: а як тоді порахувати GPA українським абітурієнтам? 

Відповідаємо: не ускладнюйте собі життя! Рахувати необхідно так само, як і середній бал – скласти суму всіх отриманих оцінок за необхідний період навчання і поділити на кількість предметів.

“І все? – запитаєте ви. – Але ж система оцінювання відрізняється, що робити у такому випадку?”

Важливо памʼятати, що, як правило, українські оцінки не конвертуються відповідно до американської шкали оцінювання. При подачі документів абітурієнти надають транскрипти за 12-бальною шкалою, якщо вони школярі, або за 100-бальною, якщо студенти ЗВО. Заклад може попросити конвертувати оцінки. Тоді  він особисто надасть перелік акредитованих агенцій, до яких  потрібно звернутись за так званим оцінюванням “credential evaluation”. 

Звісно, що це  не вирішальний показник, проте важлива складова аплікаційного пакету документів. Вам цікаво, чому ж тоді GPA має значення і які додаткові можливості перед вами відкриває?

По-перше, як було зазначено вище, він дозволяє комісії співвіднести наскільки абітурієнт задовольняє потреби та очікування закладу при прийомі. В першу чергу, комісія цікавиться вами як особистістю, намагається скласти портрет, яким саме студентом ви будете. Чим вище середній бал – тим реальніше потрапити у навчальні заклади з низьким показником зарахувань, наприклад, до “MIT” або заклади Ліги Плюща. 

Наряду з тим, високий середній бал відкриє для студента більше можливостей. Яких саме? Насамперед, йдеться про отримання фінансової допомоги. На більшість стипендій можна податися виключно, якщо середній бал відповідає вимогам закладу. Звісно, щоб продовжувати навчання та стати випускником ЗВО, середній бал не може опускатися нижче мінімально допустимого. Вам доведеться перескладати предмети і набрати необхідну кількість кредитів. Інакше, можна не лише втратити фінансування, але й бути відрахованими. Окрім цього, середній бал дозволяє вступати у більшу кількість організацій, клубів та громад, займатися більш різноманітною позанавчальною діяльністю та мати шанс вступати на вищі рівні навчання – програми магістратури та докторантури. Перед студентами відкриваються можливості стажування у престижних компаніях та участь у серйозних наукових дослідженнях. 

Якщо здається, що після закінчення навчання середній бал ні на що не впливає, не поспішайте з висновками! Закінчивши університет та зовсім не маючи практичного досвіду, результати навчання можуть стати у нагоді. При пошуку першої роботи, GPA не лише допоможе роботодавцю зрозуміти відсутність досвіду, як такого, але й підтвердить працездатність, рішучість, дисциплінованість та цілеспрямованість. Адже мова зовсім не про бали, а ваші м’які навички. Тим паче,  середній бал бажано додавати у своє резюме, особливо, якщо плануєте працювати за спеціальністю. Памʼятайте, що лідери шукають лідерів!

Залишились питання?

Почитати FAQ

Стислi вiдповiдi на найпоширенiшi питання.

Написати нам

З радiстю вiдповiмо на будь якi питання про освiту в США.

Отримати консультацiю
Отримати консультацiю

Допоможемо з вирiшенням питань на онлайн- консультацiї.